YATIRIMCI İLİŞKİLERİ

Ege Profil Tic. ve San. A.Ş. Hakkında

1981 yılında kurulan Türkiye’nin profil sektöründeki öncü kuruluşu Ege Profil Tic. ve San. A.Ş., 43 yıllık tecrübesinden aldığı güçle yurt içi ve yurt dışında önemli yatırımlara imza atmaktadır.

FAALİYET KONUSU VE EGE PROFİL HAKKINDA

Ege Profil Ticaret ve Sanayi A.Ş. (Ege Profil) İzmir’de tescilli bir şirkettir. Ege Profil’in ana faaliyet konusu, her nevi plastik boru ve yedek parçaları ile her türlü profiller ve plastik eşya imal ve satımıdır.

Ege Profil 1981 yılında Namık Mazhar Zorlu ve Oğulları Plastik Profil Sanayii Kollektif Şirketi unvanıyla kurulmuştur. 1982 yılında unvan değişikliği ile bugünkü halini almıştır. 1993 yılında şirketin hisseleri halka arz edilerek, BİST’te işlem görmeye başlamıştır. 2000 yılında Ege Profil hisselerinin %47’si Mazhar Zorlu Grubu tarafından Dünya’nın en büyük PVC Profil üreticilerinden olan Belçikalı Deceuninck Grubu’na satılmıştır. 2001 yılında Mazhar Zorlu Grubu şirketin ilave % 30’luk hisselerini Deceuninck Grup’a satmış ve Deceuninck Grup da %21’lik kısmını BİST’ten satın alarak, şirketin %97,54’lik kısmına sahip olmuştur. 2004 yılında şirket ile Pilsa A.Ş. arasında imzalanan sözleşmeyle, Winsa ticari markası adı altında yürütülen tüm faaliyetler Ege Profil bünyesine devir olmuştur. Aralık 2017’de Pimaş Plastik İnşaat Malzemeleri A.Ş. devrolma sureti ile Ege Profil ile birleşmiş, kullanılan ayrılma hakları sonrası Deceuninck Grup payı %95,82’ye ulaşmıştır. Şirketimiz hakim ortağı Deceuninck Grup, sonraki dönemde sahip olduğu Ege Profil Ticaret ve Sanayi A.Ş. paylarının borsada işlem gören nitelikteki, halka açık, hamiline paylardan; fiili dolaşım oranını arttırmak gayesi ile Borsa İstanbul A.Ş.’de satış yapmıştır. Rapor tarihi itibari ile Deceuninck Grup payı %88,32 olup hisseleri Yıldız Pazar’da işlem görmektedir.

Egepen Deceuninck. Winsa ve Pimapen markalarının taşıdığı güven ve Pazar bilgisi, Deceuninck Grubu’nun; müşteri odaklı yaklaşımı, sahip olduğu yüksek teknoloji ve kalite anlayışıyla bütünleşmiştir. Dünya çapında entegre bir topluluk olan Deceuninck NV; kompaund, tasarım, geliştirme, ekstrüzyon, finisaj ve geri dönüşüm konularında uzmanlaşmıştır. Topluluk; hedeflerini, kalite ve hizmet anlayışını, mükemmele ulaşma tutkusuyla özetlemektedir.

Ege Profil, 2001 yılından itibaren yüksek bir performans göstermiş ve sürekli bir büyüme kaydetmiştir. Ulaşılan bu başarının ardında, sahip olunan Pazar deneyimi ve sağlanan personel motivasyonunun rolü önemlidir. Yatay organizasyon modelinin hakim olduğu şirkette; her kademedeki personel inisiyatif kullanma, yetki ve sorumluluk paylaşımı konularında; yönetim tarafından desteklenmektedir.

Ege Profil’in genç ve dinamik personeli, Deceuninck’in dünyadaki liderlik misyonuna uygun biçimde Türkiye’de pazarı belirleyen trendleri yaratmayı sürdürmektedir. Çalışanlara sunulan eğitim olanakları, Ar-Ge faaliyetlerine verilen önem, uygulanan kalite politikası ve topluluğun yarattığı büyük bilgi paylaşımı başarıyı vazgeçilmez kılmaktadır.

Ege Profil, Egepen Deceuninck, Winsa ve Pimapen olmak üzere üç ana markasıyla PVC profil sektöründe faaliyet göstermektedir. Tüm markaların ürünleri ve satış pazarlama kanalları ayrı ayrı olarak oluşturulmuştur. Dünya standartlarındaki üretim kalitesinden ödün vermeden, çevreye duyarlı bir prosesle 2015 yılında başlayan Menemen Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesindeki yatırım, 2017 yılı içinde tamamlanarak tamamen faaliyete geçmiştir. Toplam 110.000 m2 alan üzerinde, 54.968 m2 üretim tesisi, 8.995 m2 idari bina ve 22.295 m2 lojistik merkez olmak üzere toplam 86.258 m2 kapalı alana sahiptir. Tesis ilk etapta 60.000 ton kapasiteye sahip olup 100.000 ton kapasiteye ulaşacak altyapıya sahiptir. Şirketin Kartepe/Kocaeli’de üretimi, 40.667,96 m2 alan üzerinde 34.591 m2’lik kapalı alanlı ve 41.490 ton kapasiteli kendine ait tesisinde gerçekleştirilmektedir. Şirketin bu tesislerinde üretilen mamullerine ilişkin lojistik hizmetleri Ege Profil tarafından satın alınan Kartepe’deki 21.515 m2 kapalı alan üzerinde lojistik merkezde, lojistik hizmeti veren bir firma aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

Ayrıca her üç markanın İzmir, İstanbul, Ankara ve Adana’da Bölge Müdürlükleri bulunmaktadır

Winsa markasına ait 231’e varan üretici bayisi ve 298’e yakın satış noktası, Egepen markasına ait 234’e varan üretici bayisi ve 786’ya yakın satış noktası ve Pimapen markasına ait 294’e varan üretici bayisi ve 680’e yakın satış noktası bulunmaktadır.

İthalat ve ihracat yapılan ülkeler arasında Avrupa, Amerika, Asya, Afrika ve Avustralya kıtalarındaki ülkeler yer almaktadır.

Ege Profil olarak dünya pazarındaki yerimiz her geçen gün artmaktadır. 2012’de Hindistan’da bir depo ile şube olarak faaliyet göstermeye başlayan Ege Profil, 2013 yılında Şili’de Deceuninck Importadora Limitada ünvanlı şirketine %99.9 pay ile iştirak etmiş ve 2014 yılında da gelişen piyasalara Brezilya’da distribütör olarak faaliyet gösteren Deceuninck Brasil olarak devam etmiştir. 21 Haziran 2017 tarihli Yönetim Kurulu kararı ile Brezilya’da kurulu bağlı ortaklığının satışını gerçekleştirmiştir. Şirket, 16 Aralık 2020 tarihli Yönetim Kurulu kararı ile %99,9 oranında hissesine sahip olduğu bağlı ortaklığı Deceuninck Şili’de sahip olduğu hisselerin tamamını 17 Aralık 2020 tarihi itibariyle düzenlenen hisse satış sözleşmesi uyarınca ana ortağı Deceuninck NV’ye satmıştır. 22 Haziran 2018 tarihli Yönetim Kurulu kararı ile

EGE PROFİL TİCARET VE SANAYİ A.Ş.
YÖNETİM KURULU FAALİYET RAPOR

Deceuninck Profiles India Private Limited (Hindistan) bağlı ortaklığının %99 pay ile satın alımı gerçekleştirmiştir.

Ege Profil 2013 yılında alüminyum sektörüne de IQ alüminyum markası ile girmiştir.

Haziran 2017’de Deceuninck NV’nin Pimaş’ta sahibi olduğu ve 31.535.339,898 TL itibari değere sahip %87,60’lık pay, beher pay için 2,7081 TL, toplamda 85.400.364 TL bedelle satın alınmış; Brezilya’da bulunan Deceuninck do Brasil Limitada’daki 2.127.845 Brezilya Reali nominal değerli hisse ise zararda olması nedeniyle tasfiye değeri üzerinden Deceuninck N.V.’ye 1.000 Avro’ya satılmıştır. Ağustos 2017’de Pimaş ile, tüm aktif ve pasifleri ile bir bütün halinde deviralınması suretiyle, alınan birleşme kararına ilişkin süreç 25 Aralık 2017’de tamamlanmıştır.

2021 yılı itibariyle, İzmir / Menemen Fabrikasında Kalıp İmalat Bölümü kurulması için çalışmalara başlanmış ve Kartepe Fabrikasında kiralık olarak kullanılan depo, Modül Çelik A.Ş. Firmasından satın alınmıştır.

Yeni ürünler ve teknolojik gelişmeler, bayi eğitim seminerleri, uygulamalı işletme eğitimleri ve teknik yayınlar yoluyla müşteri beklentileri en üst seviyede karşılanmaktadır. Bugün, sektörünün en geniş ürün yelpazesine sahip şirketimiz, kendi geliştirdiği üçyüzü aşkın kalıpla üretim yapmaktadır. Bayilerimizin markalarımıza duydukları inanç ve müşteri beklentilerini en yüksek düzeyde karşılama çabasıyla artan satışlarımız, rakiplerimize üstünlüğümüzü hissettirmektedir.