Ege Profil Kurumsal
Kurumsal / Ege Profil Tic. ve San. A.Ş. Hakkında

Ege Profil Ticaret ve Sanayi A.Ş. (Ege Profil ) İzmir de tescilli bir şirkettir. Ege Profil in ana faaliyet konusu, her nevi plastik boru ve yedek parçaları ile her türlü profiller ve plastik eşya imal ve satımıdır.


Ege Profil 1981 yılında Namık Mazhar Zorlu ve Oğulları Plastik Profil Sanayii Kollektif Şirketi unvanıyla kurulmuştur. 1982 yılında unvan değişikliği ile bugünkü halini almıştır. 1993 yılında şirketin hisseleri halka arz edilerek , BİAŞ ta işlem görmeye başlamıştır. 2000 yılında Ege Profil hisselerinin yüzde 47 si Mazhar Zorlu Grubu tarafından Dünya nın en büyük PVC Profil üreticilerinden olan Belçikalı Deceuninck Grubuna satılmıştır. 2001 yılında Mazhar Zorlu Grubu şirketin ilave yüzde 30 luk hisselerini Deceuninck Grup a satmış ve Deceuninck Grup da yüzde 21 lik kısmını BİAŞ tan satın alarak, şirketin yüzde 97,54lik kısmına sahip olmuştur. 2004 yılında şirket ile Pilsa A.Ş. arasında imzalanan sözleşmeyle, Winsa ticari markası adı altında yürütülen tüm faaliyetler Ege Profil bünyesine devir olmuştur. Winsa markası ile üretim, 2008 yılı başından itibaren ağırlıklı olarak ileri teknoloji ile inşa edilen Kartepe Kocaeli Tesislerinde yapılmaya başlanmıştır.


Aralık 2017 de Pimaş Plastik İnşaat Malzemeleri A.Ş. devrolma sureti ile Ege Profil ile birleşmiş, kullanılan ayrılma hakları sonrası Deceuninck Grup payı yüzde 95,82 ye ulaşmıştır. Şirketimizin hakim ortağı Deceuninck Grup, sonraki dönemde sahip olduğu Ege Profil Ticaret ve Sanayi A.Ş. paylarının borsada işlem gören nitelikteki, halka açık, hamiline paylardan; filli dolaşım oranını arttırmak gayesi ile Borsa İstanbul A.Ş.de atış yapmıştır. Rapor tarihi itibari ile Deceuninck Grup payı 88,32 dir.


Egepen Deceuninck ve Winsa markasının taşıdığı güven ve pazar bilgisi, Deceuninck Grubu’nun; müşteri odaklı yaklaşımı, sahip olduğu yüksek teknoloji ve kalite anlayışıyla bütünleşmiştir. Dünya çapında entegre bir topluluk olan Deceuninck NV; kompaund, tasarım, geliştirme, ekstrüzyon, finisaj ve geri dönüşüm konularında uzmanlaşmıştır. Topluluk; hedeflerini, kalite ve hizmet anlayışını, mükemmele ulaşma tutkusuyla özetlemektedir.


Ege Profil, 2001 yılından itibaren yüksek bir performans göstermiş ve sürekli bir büyüme kaydetmiştir. Ulaşılan bu başarının ardında, sahip olunan pazar deneyimi ve sağlanan personel motivasyonunun rolü önemlidir. Yatay organizasyon modelinin hakim olduğu şirkette; her kademedeki personel inisiyatif kullanma, yetki ve sorumluluk paylaşımı konularında; yönetim tarafından desteklenmektedir.


Ege Profilin genç ve dinamik personeli, Deceuninck’in dünyadaki liderlik misyonuna uygun biçimde Türkiye’de pazarı belirleyen trendleri yaratmayı sürdürmektedir. Çalışanlara sunulan eğitim olanakları, Ar-Ge faaliyetlerine verilen önem, uygulanan kalite politikası ve topluluğun yarattığı büyük bilgi paylaşımı başarıyı vazgeçilmez kılmaktadır.


Ege Profil, Egepen Deceuninck, Winsa ve Pimapen olmak üzere üç ana markasıyla PVC profil sektöründe faaliyet göstermektedir. Tüm markaların ürünleri ve satış pazarlama kanalları ayrı ayrı olarak oluşturulmuştur.


Dünya standartlarındaki üretim kalitesinden ödün vermeden, çevreye duyarlı bir prosesle 2015 yılında başlayan Menemen Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesindeki yatırım, 2017 yılı içinde tamamlanarak tamamen faaliyete geçmiştir. Toplam 110.000 m2 alan üzerinde, 54.968 m2 üretim tesisi, 8.995 m2 idari bina ve 22.295 m2 lojistik merkez olmak üzere toplam 86.258 m2 kapalı alana sahiptir. Tesis ilk etapta 60.000 ton kapasiteye sahip olup 100.000 ton kapasiteye ulaşacak altyapıya sahiptir.Şirketin Kartepe/Kocaeli de üretimi, 40.667,96 m2 alan üzerinde 34.591 m2 lik kapalı alanlı ve 41.490 ton kapasiteli kendine ait tesisinde gerçekleştirilmektedir. Şirketin bu tesislerinde üretilen mamullerine ilişkin lojistik hizmetleri Kartepe deki 21.515 m2 kapalı alan üzerinde 10 yıllığına kiralanmış lojistik merkezde, lojistik hizmeti veren bir firma aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.Ayrıca her üç markanın İzmir, İstanbul, Ankara ve Adana’da Bölge Müdürlükleri bulunmaktadır.
Winsa markasına ait 218’ye varan üretici bayisi ve 327’ye yakın satış noktası, Egepen markasına ait 240’e varan üretici bayisi ve 859’ye yakın satış noktası ve Pimapen markasına ait 297’e varan üretici bayisi ve 650’e yakın satış noktası bulunmaktadır.


İthalat ve İthalat ve ihracat yapılan ülkeler arasında Avrupa, Amerika, Asya, Afrika ve Avustralya kıtalarındaki ülkeler yer almaktadır.


Ege Profil olarak dünya pazarındaki yerimiz her geçen gün artmaktadır. 2012de Hindistan da bir depo ile şube olarak faaliyet göstermeye başlayan Ege Profil, 2013 yılında Şili de Deceuninck Importadora Limitada ünvanlı şirketine %99.9 pay ile iştirak etmiş ve 2014 yılında da gelişen piyasalara Brezilya da distribütör olarak faaliyet gösteren Deceuninck Brasil olarak devam etmiştir. 21 Haziran 2017 tarihli yönetim kuruku kararı ile Brezilya da kurulu bağlı ortaklığının satışını gerçekleştirmiştir. Şirket, 16 Aralık 2020 tarihli Yönetim Kurulu Kararı ile 99% oranında hissesine sahip olduğu bağlı ortaklığı Deceuninck Şişi de sahip olduğu hisselerin tamamını 17 Aralık 2020 tarihli itibariyle düzenlenen hisse satış sözleşmesi uyarınca ana ortağı Deceuninck NY ye satmıştır. 22 Haziran 2018 tarihli yönetim kurulu kararı ile Deceuninck Profiles India Privte Limited(Hindistan) bağlı ortaklığının yüzde 99 pay ile satın alımı gerçekleşmiştir. Ege Profil 2013 yılında alüminyum sektörüne de girmiştir.


Haziran 2017de Deceuninck NV nin Pimaş’ta sahibi olduğu ve 31.535.339,898 TL itibari değere sahip yüzde 87,60lık pay, beher pay için 2,7081 TL, toplamda 85.400.364 TL bedelle satın alınmış; Brezilya’da bulunan Deceuninck do Brasil Limitada’daki 2.127.845Brezilya Reali nominal değerli hisse ise zararda olması nedeniyle tasfiye değeri üzerinden Deceuninck N.V.’ye 1.000 Avro’ya satılmıştır. Ağustos 2017’de Pimaş ile, tüm aktif ve pasifleri ile bir bütün halinde deviralınması suretiyle, alınan birleşme kararınailişkin süreç 25 Aralık 2017 de tamamlanmıştır.


2021 yılı itibariyle, İzmir / Menemen Fabrikasında Kalıp Fabrikası kurulması için çalışmalara başlanmış ve Kartepe Fabrikasında kiralık olarak kullanılan depo, Modül Çelik A.Ş. Firmasından satın alınmıştır.


Yeni ürünler ve teknolojik gelişmeler, bayi eğitim seminerleri, uygulamalı işletme eğitimleri ve teknik yayınlar yoluyla müşteri beklentileri en üst seviyede karşılanmaktadır.Bugün, sektörünün en geniş ürün yelpazesine sahip şirketimiz, kendigeliştirdiği üçyüzü aşkın kalıpla üretim yapmaktadır. Bayilerimizin markalarımıza duydukları inanç ve müşteri beklentilerini en yüksek düzeyde karşılama çabasıyla artan satışlarımız, rakiplerimize üstünlüğümüzü hissettirmektedir.

Menemen Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Atatürk Plastik O.S.B. Mah/ 5. Cad. No:4 Menemen-İZMİR
T: 0232 398 98 98 | F: 0232 376 71 63
info@egeprofil.com.tr